Part Number: CFA039A0-N-VDNT
  • 480x128 pixel RGB TFT display
    • 16.7M colors
    • 500 nits
  • Black 6-button backlit keypad
  • 10 separately controllable RGB LEDs
    • 6 under key LEDs
    • 4 status LEDs
  • Powerful and adaptable module for embedded systems
    • MicroSD card slot
    • 13 general purpose input/output pins (GPIOs)
    • Operating Temperatures: -20° to 70°
    • Buck-boost switching supply allows wide supply voltage range (2.5V to 5.5V)
    • STMicroelectronics STM32H7 microcontroller
    • PSRAM (Pseudo SRAM) Memory IC 128Mbit HyperBus 166 MHz
    • 128Mb Flash
    Part Number:
    CFA- Crystalfontz America
    039- 3.9" Active Area display
    A0 - Family and Version
    N - Intelligent
    V - Packet Based
    D - 15:4 Aspect Ratio
    N - No Touchscreen
    T - Standard Brightness
    Product Variations
    Touchscreen
    NoneCapacitive
    • text_snippetPart Change Notice #11339: 480x128 USB TFT Display Module is now available
      New Product: CFA039A0-N-VDNT
      Date Issued: March 25, 2025
      Summary: 480x128 USB TFT Display Module is now available
      Contact support@crystalfontz.com for any technical questions.
Need a written quote? Add to cart, then enter your email address in the "request a quote" box.
Price:
Calculating shipping status...
Quantity Unit Price
0 Units In-Stock & Ready To Ship
Pricing is subject to change.
* Contact us about potential lead times.
* Sign up to be notified when we these are back in-stock.
Other components worth considering
306 One-Wire Temperature Sensor
1453 CFA-FBSCAB
4618 4-pin 2mm Pitch Micro USB Cable